Scénář, který zaujme testery
Většina webových stránek je rozsáhlá a nemůžete po testerech chtít, aby s námi proklikali jednu stránku za druhou. Proto si vybereme několik důležitých oblastí a připravíme pro testery úkoly. Úkoly jsou nejdůležitějším krokem v celém testování. Zadání je potřeba zvolte velmi pečlivě. Vybírejte typické akce uživatelů. Jaké informace je asi zajímají? Co budou potřebovat zjistit, když budou mít zájem o vaši nabídku? Otestujte také konverzní cesty.
Aby se také tester lépe vžil do své role, připravte pro něho stručný scénář. Postačí jen několik málo vět. Musíte uživateli naznačit, jaký problém chce na stránkách vyřešit. Všechny úkoly poté formulujte tak, aby se scénářem souvisely. Testerovi se bude lépe soustředit.
CHCI PŘIPRAVIT SCÉNÁŘ TESTOVÁNÍ
Pro názornost si veškeré kroky předvedeme na příkladu. Budeme testovat použitelnost webových stránek atrium.cz, které nabízí dřevostavby. Takto může vypadat vzorový scénář:
Máte koupený pozemek pro stavbu domu a hledáte vhodného dodavatele dřevostavby (dozvěděli jste se, že se jedná o levnou, rychlou a velmi kvalitní technologii pro stavbu domů). Na dům máte maximálně 3 miliony korun včetně všeho (základová deska, inženýrské sítě) a potřebujete vybrat dodavatele dřevostavby 4+kk a 120m2 nebo větší. Máte špatnou zkušenost s nekvalitními produkty a chcete postavit dům, ze kterého budete mít radost i za 20 nebo 30 let bydlení.
Takovou hle situaci si tester dokáže dobře představit. On sám by jistě také chtěl velký a kvalitní dům. Pokud vyberete testery správně, vyvoláte v nich tímto scénářem rovnou zájem. Budou si klást sami otázky: Jaký dům asi mohu mít? Bude mít krb v obývacím pokoji?
Připravte si úkoly
Na tento scénář naroubujte úkoly. Pokud prodáváte domy, je pro vás nejdůležitější, aby na webu lidé našli informace o stavbách, podívali se na katalog a byli přesvědčení, že jen a pouze vy jim dokážete postavit rodinný dům. Vaším konverzním cílem pak je odeslání poptávky, domluvení schůzky a stažení katalogu domů. Přesně na tyto konverzní cíle se zaměříme. Dále se budete ptát na zásadní požadavky vašich zákazníků. Například:
- Zjistěte, zda firma staví domy podle vašeho požadavku (takto ověříte použitelnost katalogu)
- Ověřte si, zda vám přizpůsobí návrh a kolik za to případně zaplatíte.
- Objednejte si domů vzorový katalog domů (ověříte tak konverzní cestu)
- Domluvte si schůzku s konzultanty (ověříte tak konverzní cestu)
- Zjistěte, zda a co se o firmě píše v médiích (reference jsou pro zákazníky důležité)
Vybírejte vzorové otázky tak, aby řešili požadavky uživatelů. Vaše uživatele pravděpodobně nezajímá, že maskotem vaší firmy je kocour Felix. Za to chtějí vědět, kolik je bude dům stát, zda je na klíč a jestli mu pomůžete dojednat financování. Testovat zajímavosti, které ale nejsou pro uživatele směrodatné, nemá valný smysl. Praktické úkoly můžete doplnit o další otázky. My jsme se ptali především silné stránky firmy a obavy uživatelů:
- Z čeho byste měli obavu při výběru dodavatele dřevostavby?
- Preferujete dřevostavbu nebo cihlový dům?
- Vnímáte větší firmu a delší historii jako výhodu při výběru dodavatele dřevostavby?
- Jak důležité pro rozhodování jsou pro Vás reference nebo vzorové domy?
Pokud nevíte, jaké úkoly zvolit, vytvořte si několik person svých zákazníků. To vám pomůže se do nich lépe vžít a úkoly připravit. Podívejte se pro inspiraci na naše případové studie:
- Uživatelské testování atrium.cz
- Uživatelské testování partnerské-vztahy.eu
- Telefonický průzkum partnerské-vztahy.eu
Jak se ptát správně?
Nikdy se neptejte na otázky typu „jak se vám toto líbí“. Tester vám dokáže říci, že s emu něco líbí/nelíbí, ale jak vám to pomůže web vylepšit? Pokud chcete analyzovat pocity testerů, vyžijte raději metodu emočních karet.
Ptejte se na racionální a praktické věci – jak byste udělali tohle? Kam byste klikli. Při zadávání úkolů se snažte nenapovídat. Nepoužívejte klíčová slova, jako například newsletter, ale požádejte testera, aby se přihlásil k odběru novinek.
Kolik úkolů byste měli mít?
Rozvrhněte úkoly tak, abyste ověřili použitelnost všech významných prvků pro klienta. Pokud máte malý web, který se zaměřuje výhradně na výživu akvarijní rybiček, bude vám možná stačit 5 úkolů a doplňující otázky a celé testování zvládněte za půl hodiny. Pokud máte stavební firmu, jako my, připravíte si 15 úkolů a budete testovat hodinu.
Zvažte také testování konkurenčních webů. Ukažte testerům několik konkurenčních stránek a požádejte o jednoduché zhodnocení. Můžete se poučit z toho, co dělají správně i z jejich chyb.
Spíše myslete na časovou náročnost testování. Tester bude po hodině testování unavený a nebude se dostatečně soustředit. Testování s 1 testerem by nemělo trvat déle než hodinu.
Článek vyšel původně na mladypodnikatel.cz