Co je to webhosting?
Jedná se o pronájem prostoru na serveru. Server v praxi není nic jiného než velmi výkonný počítač se špičkovým internetovým připojením. Díky webhostingu je možné umístit webové stránky online. V podstatě si tak pronajímáte své místo na internetu. Kvalitní hosting samozřejmě nepředstavuje jen počítač, ale celou IT infrastrukturu.
Jaké možnosti webhostingu existují?
-
Hosting zdarma
Kvalitní služba zdarma prostě být nemůže. Na internetu můžete snadno narazit na různé nabídky na webhosting zdarma. Svoje webové stránky pak ale umístíte na server, o který se pravděpodobně nikdo nestará. Nebudete znát jeho úroveň zabezpečení, ani technické parametry, s trochou štěstí budete mít představu, kde se server nachází.
Hosting zdarma je jen o málo horší varianta, než kdybyste si server udělali ze svého soukromého počítače. Je to tedy extrémně levná, ale velmi neefektivní možnost.
-
Máme svůj server, zvládne to náš IŤák
Vaše IT oddělení má pravděpodobně alespoň částečně povědomí o tom, jak server nastavit. A také vědí, že ho nevytvoří z počítače v zasedačce. Obrátí se velmi pravděpodobně na více či méně kvalitní profesionální službu, která hosting nabízí.
Jedná se o jistý kompromis mezi první a třetí variantou, bohužel v sobě nese nevýhody všech ostatních metod. Je těžké definovat kompetence, a není to ani finančně výhodné.
-
Levný hosting
Existují samozřejmě služby, které nabízejí webhosting řádově za koruny měsíčně, například Active24, Forpsi, Wedos a další. Pochopitelně za málo peněz dostanete málo muziky – například omezenou uživatelskou podporu. Většinu věcí si tak budete muset nastavovat sami.
Pokud se v IT nevyznáte, můžete snadno udělat fatální chybu, která se projeví až po delší době – například špatně nastavit DNS. Tedy o to, co ušetříte za hosting, můžete zase velmi snadno přijít.
-
Profesionální hosting
Tato varianta je tou nejvhodnější. Svůj hosting svěříte profesionálům, kteří se o server starají a zodpovídají za něj. Někdo se stará o to, aby vaše stránky šly, i když zrovna v budově, kde je server, vypadne proud. Řeší za vás zabezpečení proti virům a hackerským útokům a obecně udržuje počítač-server. Profi servery jsou tak zvaně „na páteři“, mají velmi rychlé připojení, aby bylo možné stránky bez prodlev prohlížet kdekoli na světě. AITOM například také garantuje bezchybné nastavení všech potřebných parametrů.
Výhodou je, že přesně víte, kdo a kde zodpovídá za stav serveru. Jistou nevýhodou je vyšší cena. Na druhou stranu je ale cena stále nižší než zisk, o který přijdete, pokud vám web či e-shop napadne virus.
Kolik stojí hosting?
V ceně webhostingu je vždy nejen správa serveru, ale také správa a podpora vašich stránek. Platíte za to, že někdo udržuje vaše stránky po technické a bezpečnostní stránce v chodu. Nejlevnější hostingové služby můžete mít řádově za desítky korun měsíčně. Na kvalitním hostingu se však rozhodně šetřit nevyplatí. Úspora může být totiž mnohdy v řádu pár tisíc korun ročně, ale potenciální problém a jeho následné řešení obvykle vyžadují investici několikanásobně vyšší.
Konkrétní cena je vždy vypočtena individuálně a zohledňuje v sobě mnoho parametrů úrovně poskytnutí dané služby. Jedná se především o velikost a náročnost projektu, potřebnou kapacitou dat, zatížení serveru a v neposlední řadě také souboru příslušných služeb, které v rámci provozu webu poskytujeme.
Kvalita by měla vždy rozhodovat před cenou
Jsme hrdí na webové stránky, které pro klienty vytvoříme. A to především proto, že naše stránky vytváříme s konkrétními obchodními cíli a stránky tyto cíle plní. Stejně tak doporučujeme klientům vždy kvalitní hostingové řešení. Díky tomu, že za sebou mále kvalitní technické zázemí, můžete se na web za všech okolností spolehnout.
Klienty samozřejmě nic nenutí využívat náš hosting . Ale vždy to doporučujeme jako řešení, o kterém díky dlouholeté praxi víme, že je nejefektivnější.
Pokud se rozhodnete své stránky provozovat na jiném hostingu, hrozí vám veškerá rizika, o kterých jsme psali výše. Žádná developerská agentura nemůže 100% zodpovídat za stránky, které na svém serveru nemá. Jednoduše proto, že nemá plný přístup ke kódům a datům.
Dopředu tedy zvažte, jaká rizika jsou pro vás přijatelná. Zvažte také jaké finanční ztráty vám může způsobit obyčejný výpadek, napadení serveru virem, hackerský útok, smazání nezálohovaných dat apod.
Častý argument, proč mít hosting jinde než u developerské agentury, je přístup ke zdrojovému kódu. V ČR se bohužel často setkáváme s tím, že agentury odmítají svým klientům dát kompletní zdrojový kód. To v AITOMu nehrozí. Kód je po celou dobu prací váš, ostatně je to vydefinováno i ve smlouvě, kterou s klienty podepisujeme.