Chyba č. 1: Neměříte konverze
Analytické nástroje vám umožňují přesně měřit, odkud vaši návštěvníci přišli, kam směřovali, zda nakoupili a mnoho dalšího. Využívejte to. Pokud neměříte konverze, nemůžete ani vyhodnotit, co vám inzerce přinesla.
Každý reklamní systém vám umožňuje sledovat počet prokliků i celkový počet konverzí. Google Analytics vám pak umožňuje porovnávat jednotlivé kanály mezi sebou.
Níže je statistika obchodu s designovými lahvemi Labeloo.cz. Výsledky odpovídají očekávání. A je z nich také jasně vidět, že inzerce na Googlu je pro tento obchod zajímavější než na Skliku.
Při hodnocení konverzí se třeba také zhodnotit, kolik do daného systému investujete. Labeloo například jen velmi málo investuje do reklamy na Facebooku. Proto dosahuje Facebook tak špatných výsledků.
Lze si také vyfiltrovat výsledky podle typu reklamní sestavy. Můžete tak dobře sledovat, které inzeráty připadají vašich zákazníkům zajímavé a které nikoli.
Chyba č. 2: V reklamách chybí výzva k akci
Výzva k akci, neboli call to action, není jen nějaký nesmysl, který si marketéři vymysleli. Je to jasný pokyn, co mají uživatelé udělat. Například: Získejte slevu, Vyberte si svůj produkt, Kupte ihned a podobně.
Porovnejte rozdíl sami. První inzerát má vzbudit akci, druhý slouží k podpoře značky.
Výzvu k akci by měl obsahovat každý inzerát, který míří k nějaké konkrétní inzerci. Naopak u inzerátů, které mají budovat značku, je často nenajdete. Takovouto výzvu by měly obsahovat i grafické inzeráty do obsahové reklamní sítě. V tomto případě se call to action dává nejčastěji na tlačítko.
Chyba č. 3: V kampani chybí UTM parametry
Můžete buď využívat automatické „tagování“ kampaní, nebo UTM parametry, výsledek je stejný. Díky tomu vám Google Analytics umí rozlišit, která reklamní kampaň je úspěšná a která naopak prodělává.
Jak vypadají UTM parametry:
- Zdroj kampaně (utm_source): utm_source=adwords
- Médium kampaně (utm_medium): utm_source=cpc
- Název kampaně (utm_campaign): utm_campaign=redakcnisystem
- Dotaz kampaně (utm_term)
- Obsah kampaně (utm_content)
Veškeré údaje se poté propisují do URL. Ta pak může vypadat například takto: www.aitom.cz/?utm_source=adwords&utm_medium=cpc&utm_campaign=redakcni+system
Díky těmto parametrům, pak můžete v Analytics filtrovat tato data:
Chyba č. 4: Nedostatečná struktura kampaně
Je důležité kampaně co nejpřesnější strukturovat. Jednak je to praktičtější při správě kampaní a jednak můžete díky tomu kampaně lépe vyhodnocovat. Díky struktuře budete přesně vědět, které reklamy a klíčová slova jsou nejvýkonnější. S inzercí se pak i mnohem lépe pracuje, necílíte tak v jedné kampani na 150 klíčových slov ale jen na 20 nejrelevantnějších.
Inzerce se dělí do kampaní, poté do reklamních sestav a až v sestavách jsou konkrétní inzeráty. Například agentura AITOM má celkem13 kampaní, 35 reklamních sestav a přes 250 inzerátů.
Kampaně se dělí podle typu (textové a grafické inzeráty) i podle témat, sestavy mam jsou rozdělené podle klíčových kategorií či nabídky služeb. Můžete si ale samozřejmě navrhnout jinou strukturu.
Chyba č. 5: Nepoužíváte vylučující slova
Většina lidí bere při nastavení PPC inzerce v potaz jen klíčová slova. Výběr správných klíčových slov je samozřejmě zcela zásadní. Pravidelná aktualizace vylučujících slov má ale stejný význam. Základem pro výběr slov je pečlivá analýza klíčových slov, ve které bystě měli mít uvedené i vylučující výrazy.
Pokud klíčová a vylučující slova neaktualizujete, inzerujte zbytečně i na výrazy, které nejsou relevantní, nebo naopak některá důležitá vynecháváte.
Uveďme opět příklad AITOM například cílí své inzeráty na téměř 1200 klíčových slov a přes 900 vylučujících výrazů. Mezi vylučující slova u digitální agentury patří například: bezplatně, copyrighting (protože se plete s copywritingem) nebo online SEO test.
Máte obavy, že také chybujete. Nechte si zkontrolovat svou inzerci. Tato služba se jmenuje PPC audit. Nezískáte jen audit ale i další cenné tipy, jakým směrem vaši reklamu posunout dál k lepším výkonům.