Typická scéna ze života copywritera:
Vysvětlujete už po stopadesáté rodičům, čímže se to živíte.
Načež maminka pokývá hlavou: „A za to ti někdo platí?!“
Někdy se s podobným nepochopením setkáváme i u klientů. Víte například, že copywriter tráví samotným psaním jen minimum času? Pravý profík dokáže totiž nejen připravit špičkový texty na web, e-shop i Facebook, ale také si k němu najít relevantní zdroje a pak obsah zapromovat, aby si našel co nejširší čtenářskou základnu.
Proč je copywriting žádaný?
Protože obsah prodává. Bez textů by webové stránky nebo i inzerát neprodal vůbec nic. Copywriteři jsou ti, kteří zaplní grafiku textem, kvalitní copywriteři jsou ti, kteří napíší slova přesvědčivě.
Kvalitní text a grafika jde v ruku v ruce. Podívejte se schválně, jak vypadá grafický návrh našeho newsletteru bez textů, respektive se zástupným textem:
V ideálním světě má copywriter alespoň matnou představu o UX a webové typografii. Může vám tedy poradit, jak text upořádat, aby byl čtivější. I my jsme připravili článek o tom, jak psát na weby.
Přečtěte si následující dva odstavce a odpovězte nám na otázku, která nabídka zní zajímavěji?
Než vezme copywriter do ruky tužku
Než začne copywriter psát, nastuduje se téma. Což pro klienty znamená, že je otravný a ptá se. Záleží na tom, jak důvěrně známé je pro něho téma. Potřebuje nashromáždit maximum informací, až poté co má blok popsaný a polepený post-it poznámkami, začíná psát.
Díky pečlivé přípravě dokáže copywriter představit skutečné benefity, které nabízíte a na pouze vágní sliby jako „nejlevnější, inovativní či trendy“.
Podobně pracují marketéři odnepaměti. Například marketérská ikona David Ogilvy studovat podklady 3 týdny než vymyslel titulek ke kultovní reklamě na Rolls Royce.
Co potřebuje copywriter:
- Analýzu cílové skupiny – aby věděl, pro koho píše a jak s ním má mluvit
- Analýzu klíčových slov – aby věděl, jak má mluvit s lidmi i vyhledávači
- Analýzu konkurence – aby věděl, jak mluví ostatní
- USP (unikátní prodejní argumenty) – aby chápal jaké benefity nabízí
- Korporátní manuál – aby věděl, jaký tón komunikace používáte
- Cíle textu
I profík potřebuje osnovu
V AITOMu analyzujeme kvality produktu a cílovou skupinu pomocí metody Value Proposition Canvas. V zásadě si pro každou personu sepíše jejich úkoly (co řeší), očekávání (co navíc by si přáli) a obavy (proč by neměli nakoupit u vás). Poté si seřadíte poznámky od těch nejzásadnějších.
Například pro naši personu, která uvažuje o nákupu uživatelského testování:
Tato analýza pak tvoří osnovu obsahu webu. Copywriter v textu dává uživateli odpovědi na jeho otázky prioritně. Pokud je web rozsáhlý spolupracují ještě s grafikem a UX specialistou, společně navrhují strukturu webu. Pro každý web určují rámcový obsah a jaký cíl, má konkrétní stránka plnit.
Osnova je nezbytná i při přípravě blogu. Bohatě stačí pár bodů, kterým se v textu je potřeba věnovat.
Copywriter si chce získat také vyhledávače. Uvažuje v kontextu. Do textu zařazuje klíčová slova, webové stránky prováže odkazy a v neposlední řadě připraví také metatagy.
Textem práce nekončí
Text je dobré si po čase zkontrolovat. S delším odstupem člověk snáze najde chyby. Nikdy není od věci dát text korektorovi. Nic nepokazí dobrý text tak jako školácké chyby.
Pokud nemáte lovebrandy, musí se copywriter postarat, také o to, aby uživatelé o všem článku dozvěděli. Obzvláště to platí pro blogy. Derek Halpern z agentury Social Triggers doporučuje například blogům strávit 80 % času propagací článku a jen 20 % jeho tvorbou.
V AITOMu automaticky zveřejňujeme články na sociálních sítích, nejzajímavější články vybíráme také do newsletteru AITOMovin. Poměr 80:20 je podle nás trochu přestřelený. Článek se totiž věnuje jen blogování, nikoliv firemní komunikaci. Propagaci věnujeme tak 40 % z celkového času.
Co je to copyediting?
Někteří klienti dávají přednost tomu, připravit si texty sami. Například proto, že je téma příliš složité. Málokdy jsou si, ale jistí stylistikou a gramatikou. V takovém případě si vyžádejte copyediting.
Copywriter texty zkontroluje a opraví podle stejných kritérií, jako by jej psal sám. Výsledný text tedy bude fakticky správný, ale zároveň čtivý.