Knížečka je velmi útlá a přelouskáte ji za večer. Popravdě by mohla být dokonce i útlejší, protože se základní rady několikrát opakuje, ale na to už jsme z americké literatury trošku zvyklí.
Kniha je psaná jako několik povídek. Ústřední postavou je Arkád – nejbohatší muž v Babylónu, který radí ostatním, jak dostáhnout stejného bohatství.
Příběh se odehrává ve starověké Mezopotámii.
Kniha používá Mezopotámii jako ilustrativní svět, rozhodně nečekejte historickou přesnost. Využívá především postavení otroků jako absolutní společenské dno.
Pokud budete pečlivě následovat rady v knize, můžete se z tohoto dna dostat.
SPOILER: Ostatně i Arkád, nejbohatší to Babylóňan, byl kdysi otrokem.
7 zásad boháče Arkáda, jak zbohatnout
- Ze získaných deseti mincí utraťte je 9. Desetinu příjmu si vždy ušetřete.
- Rozpočítejte výdaje tak, abyste v první řadě zaplatili nebytné. Udělejte si rozpočet a sledujte své výdaje. Nikdy neutrácejte více než 9/10 příjmu.
- Každou odloženou minci investujte, aby vám pomohla zajistit příjem a nevysychající pramen bohatství.
- Investujte umírněně, abyste o úspory nepřišli. Raďte se zkušenějšími.
- Vlastní dům je investice.
- Opatřete si včas finanční prostředky pro pozdní léta života a na ochranu vlastní rodiny.
- Pracujte na sobě a zdokonalujte se ve svém oboru, abyste získali vyšší příjem.
5 zákonů o zlatě:
V jedné kapitole posílá Arkád svého syna do světa, aby nabral zkušenosti. Dává mu pytel zlata a tabulku s 5 zákony o zlatě. Jaký by to byl příběh, kdyby marnotratný syn nejdřív o všechno nepřišel. A jaký by to byl příběh, kdyby se mu díky moudré tabulce nepodařilo majetek získat zpět.
- Ke zlatu se dostane ten, kdo odloží nejméně jednu desetinu výdělku, aby zabezpečil majetek pro sebe a svou rodinu.
- Když moudrý vlastník zlato dobře umístí, vydělává pro něj a neustále přibývá.
- Rozvážný vlastník zlato ochraňuje a investujte pod dohledem odborníků.
- Když majitel zlato vloží do pochybných podniků, přijde o ně.
- Kdo chce vydělávat hned velké sumy, kdo podlehne svodům podvodníků a pletichářů, kdo uvěří své nezkušenosti a romantickým představám, přijde o zlato.
V knize najdete i několik krásných myšlenek:
„Mohu si splnit všechno, co mě napadne? To by nebylo dobré. Musí tu být určitá hranice. (..) Pamatujte si, že plevel vyroste tam, kde zůstane sebemenší zbytek jeho kořenů. Stejně tak vyroste v člověku touha po nesplnitelném. Tak přichází nespokojenost, ukřivděnost, zatrpklosti a rezignace. Spokojených lidí je velice málo.“
Nebo rada jistého otroka: „Někdo práci nenávidí a udělá z ní nepřítele. Daleko lepší je mít jí jako přítele. Měj ji rád. (…) Pamatuj, že dobře odvedená práce má význam, dělá člověka lepším.“
Jak hodnotíme knihu?
Knihu je nutné vnímat v kontextu. Poprvé vyšla v roce 1926 v USA.
Pokud nemáte rádi jednoduché a prvoplánové příklady, knihu nečtěte. Stejně jako mnoho jiných knih totiž dává jednoduché rovnítko: peníze=bohatství=úspěch=štěstí. Pokud chcete poradit, jak investovat nebo se lépe orientovat v moderních financích, knihu nečtěte.
Pokud potřebujete základní směr, bude kniha to pravé. Kniha vám pomůže udělat první kroky k finanční gramotnosti a nezávislosti. Knihu můžeme doporučit i pro odrostlejší děti, jako první učebnici. Je totiž psaná tak jednoduše, že ji dítě pochopí (jakmile tedy zvládne zlomky, aby vědělo, co je 9/10).