AITOM čte: Svět bez stížností

Nedávno jsme se v AITOMu vrátili k tradici společného čtení knížek, které přináší spoustu benefitů. A navíc úplně zdarma.

Čtecí tradici zavedl náš Accout Director Daniel Musil. Rád říká: „Jedna knížka měsíčně znamená šedesát přečtených titulů za pět let. A to v tom byl čert, abychom u toho pořádně nevyrostli.“  Díky Dane, rosteme s tebou rádi 🙂

Svět bez stížností? To jde?

Pustili jsme se do Světa bez stížností od Willa Bowena. Dan nám o ní vyprávěl už začátkem roku a jeho nadšení v nás vzbudilo zvědavost. Na rovinu – mísila se s nedůvěrou, protože na první pohled působí knížka dost „americky“. Jako jeden z tisíce instantních návodů na pozitivní náladu. Překvapila nás však praktickým vhledem do našich každodenních myšlenek. A většinu z nás přesvědčila, že si stěžujeme v průměru asi tak 100x častěji, než jsme si o sobě mysleli. Nebo 1000x?

Základní myšlenkou knihy je výsledek dlouholetého pozorování autora, že stížnosti se vloudily do přemýšlení a vyjadřování moderního člověka ve spoustě skrytých forem, které už ani nepozorujeme. Will Bowen to vypráví v reálných příbězích a rovnou vyjmenovává dopady, které to na náš život má: nespokojenost, rezignace, pokažené vztahy… a my jsme s větší či menší mírou sebekritiky všichni došli k tomu, že má pravdu. 

 

Takže… co s tím?

Když už jsme v práci, spočtěme třeba: nenápadné kancelářské sarkasmy. Drobné “chytré” poznámky na poradě. Zmínky před šéfem o chybě v kolegově práci… v tom všem vidí autor skryté způsoby, jak si postěžovat. 

Will Bowen také nabízí praktický a srozumitelný návod, jak se začít měnit v člověka, který stížnosti v životě přestane potřebovat. Jak konkrétně začít řešit věci, které nás štvou, místo abychom odpouštěli páru stížnostmi. Zkusit můžeme třeba:

  • mluvit konstruktivně a popisovat reálná fakta

  • mluvit o sobě a svých pocitech, neříkat, kdo je jaký

  • hledat řešení pro každou drobnost, která nám vadí

Rozhodnout se žít bez stížností je podle této knížky hlavním krokem k životu, který máme ve vlastních rukou. Když si totiž není na koho stěžovat, nezbývá, než vyhrnout rukávy a pustit se do práce.

Bonusem Světa bez stížností je přibalený umělohmotný náramek. Čtenář ho může nosit na zápěstí a přendat na druhou ruku pokaždé, když se přistihne u stížnosti. Cílem je zvládnout 21 dní “s čistým štítem”. Vypadá to jednoduše, ale nebudeme vám lhát … i náš diplomatický a přátelský Account Director Daniel ho nosí už pátý měsíc. Vážně. Ale my mu věříme!

 

 

Co říkali o knížce kolegové?

 

“Považuji se velice pozitivního člověka, který si nikdy na nic nestěžuje. Nikdy na nic? Opravdu tomu tak je? Po přečtení této knížky jsem se přidal k mnoha dalším a začal jsem i já s 21 denní výzvou. Nyní vím, že i stěžovaní si nad maličkostmi negativně ovlivňuje nejen mě, ale i mé okolí.” Pavel

“Kniha a její 21denní výzva mi hodně pomohla uvědomit si, co vlastně říkám a jak komunikuji. Dřív jsem si myslel, že si vůbec nestěžuji, nicméně po přečtení knihy jsem zjistil, že tomu tak úplně není. Zatím jsem bez stížností zvládl pouze 8 dní v kuse!” Daniel

“Ke knize jsem zpočátku byla trochu skeptická, protože se považuji za pozitivního člověka, Měla jsem pocit, že ji nepotřebuji. Kniha mě ovšem vyvedla z omylu. Chcete-li kompletně zavést knihu do svého života, připravte se na zásadní změnu!” Veronika

 

Pojďme posunout vaše podnikání

Začínáme bezplatnou konzultací